Dzisiejszy rynek pracy nie zawsze jest w stanie spełnić oczekiwania potencjalnych pracowników, więc coraz więcej osób decyduje się na uruchomienie działalności gospodarczej. Własna firma to pewnego rodzaju wygoda, gdyż to my decydujemy o własnym losie. Jednak jej uruchomienie nie jest łatwe – istnieje bowiem wiele czynników, o których należy pamiętać, gdy zakłada się własną firmę.

Pierwszą istotną sprawą jest biznes plan. Za jego pomocą określamy m.in. specyfikę rynku, na którym chcemy zaistnieć, profil naszego biznesu, jego cele, a także szansę na rozwój i ewentualne zagrożenia. Jednak przed jakimikolwiek działaniami należy zebrać odpowiedni kapitał, który umożliwi start firmy. Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością potrzebuje kapitału o wysokości minimum 5 tysięcy złotych, natomiast spółka akcyjna jest zmuszona zebrać kwotę oscylującą w granicach nawet 100 tysięcy złotych.

Gdy pieniądze zostaną zebrane, a plan przygotowany, można rozpocząć proces uruchamiania działalności. W pierwszej kolejności należy zarejestrować przedsiębiorstwo w Urzędzie Miasta bądź Gminy. Trzeba w tym celu wypełnić wniosek o wpis do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG). Rzecz jasna, aby móc świadczyć poszczególne usługi, niezbędne jest posiadanie odpowiednich koncesji lub zezwoleń (np. koncesja na sprzedaż alkoholu czy produkcję wyrobów tytoniowych). Gdy wniosek zostanie przyjęty, firma musi postarać się o numer REGON, który powiązany jest z Urzędem Statystycznym.